În perioada 24 martie – 24 aprilie 2016, în incinta Secţiei de Artă şi Carte Franceză a Bibliotecii Judeţene „Ovid Densusianu” Hunedoara-Deva va fi amenajat un stand de carte cu vânzare, carte apărută la Curtea Veche Publishing din Bucureşti.

Înființată în anul 1991, este una dintre cele mai longevive edituri particulare româneşti, cu o foarte bună receptare din partea publicului cititor.

Curtea Veche Publishing oferă publicului cititor o gamă extrem de largă de cărți, grupate pe următoarele domenii: Autori români, Autori străini, Basmele românilor, Biografii și portrete, Business, Carieră, Casa Regală, Cultură generală, Cărți pentru copii, Dezvoltare personală, Educație familială și de cuplu, Eseistică, Gastronomie, Istorie și politică, Pentru ele (cărți destinate femeilor), Psihologie, Religie și spiritualitate, Social, Socio-umane, Sănătate. Domeniile care se bucură de cel mai mare succes sunt: Dezvoltare personală, Psihologie, Cărți pentru copii, Gastronomie și Cărți Regale.

De asemenea, trebuie amintit faptul că titlurile apărute la Curtea Veche Publishing sunt grupate în peste 50 de colecții, cele mai căutate de cititori fiind următoarele cinci: Cărți-cheie, Biblioterapia, Cărți pentru copii, Seria Dale Carnegie și Colecția Jamie Oliver.

Alte colecții de succes sunt: Femei celebre, Constelații, Cărți regale, Ideea europeană, Istorie și politică, Interviuri, Inedit, Știință, Spiritualitate, Societate, Byblos, Capital, Memorii și corespondență, Practic, BBC Book, Biblioteca pentru toți, 100 de minuni, Seria Tao, Biblioterapia etc.

Printre autorii români îi amintim pe clasicii literaturii române și, apoi, pe Paul Goma, Grigore Gafencu, D. R. Popescu, Adrian Păunescu, Marin Preda, Fănuș Neagu, Nicolae Breban, Gheorghe Schwartz, Augustin Buzura, I. D. Sîrbu, Dr. Mihaela Bilic, Adrian Cioroianu, Emil Hurezeanu, Constantin C. Giurescu etc.

Din literatura universală, Curtea Veche Publishing îi propune pe Emile Zola, Marguerite Yourcenar, André Maurois, Anatole France, Slawomir Mrozek, Vaclav Havel, Mario Vargas Llosa, Ivo Andric, Nádas Peter, Márai Sandor, Mihail Șișkin, Jorge Luis Borges, Leszek Kolakowski etc.

Iubitorii de carte vor găsi și o gamă largă de cărți în format electronic cuprinzând ultimele titluri apărute la această editură.

Toate acestea vor fi prezentate, timp de o lună, iubitorilor de carte din Deva, iar Curtea Veche Publishing va oferi cărți la un preț convenabil (reducere 40%) la toate titlurile pe care le va prezenta în stand.

comentarii